piątek, sierpnia 07, 2015

JAWS - NAUKA I POKORAUczymy się tylko wtedy, kiedy musimy. To są moje słowa wspomagane trzydziestoletnią praktyką nie uczenia się. Uczymy się, kiedy musimy, wszystko inne jest pewnego rodzaju zakłamaniem. Oczywiście chcemy się uczyć i mamy ambicje by to robić ale prawdziwa nauka musi być wspomagana stresem, brekiem czasu, momentem działania.

ROBERT MC KEE twierdzi, że jak rozkładalibyśmy co tydzień jeden film na części pierwsze. Robili dokładną jego analizę. Po trzech miesiącach stalibyśmy się lepszymi scenarzystami. Tylko jest jedno ale. Nikt z was nie przejdzie tych trzech miesięcy bo wam się nie chcę. I tak też się stało ze mną. Wolałem leżeć w łóżku i robić nic. Można powiedzieć, że ci pianiści, którzy ćwiczą po 8 godzin dziennie lub sportowcy ala Justyna Kowalczyk są wyjątkami od tej reguły. Otóż nie. Oni muszą. Mam nadzieję że powoli rozumiecie to co chciałbym wam przekazać. Uczymy się tylko wtedy, kiedy musimy.

Dlatego chodzimy do szkół. Bo mamy nad sobą bata pana nauczyciela lub jakiś termin czegoś tam. Dlatego chodzimy na treningi, najlepiej z trenerem który mówi, źle, źle, szybciej, mocniej, więcej. Dlatego dziwimy się że jesteśmy cały czas prześladowani, bo sami nie weźmiemy się by zrobić to samemu. Ale jest wyjątek. Skoro uczymy się tylko wtedy kiedy musimy, to trzeba coś zrobić by coś nas zmusiło. I nie musi być to nauczycielka lub instytucja za którą płaci się słoną kasę.

Zrób własny projekt. To bardzo proste i najlepsze by się czegoś nauczyć. Uwierzcie mi. Jestem koleżką, który ogaląda filmy w kółko i czyta o tym książki ale uczę si ę tylko wtedy kiedy robię projekt. Czy jest to film, teledysk, reklama. Nawet pisanie scenariusza bez projektu jest tylko marzeniem za dnia. Jak mówi ROBERT MC KEEE DAY DREAMING. Dopiero, kiedy wiesz że za tydzień kręcisz, robisz co w swojej mocy by się czegoś jeszcze nauczyć, zapamiętać, ukraść.
Tak było z filmem SZCZĘKI - pana STEVENA SPIELBERGA. Koleżka dostał projekt w lutym, miał 26 lat. W kwietniu już zaczął kręcić. Tak, wtedy się uczysz. I on się uczył, kiedy lalka rekina nie działała, kiedy miał ochotę już wyjechać z wyspy i nigdy już nie powrócić. Tak samo jest z filmowcem. Kiedy masz już kręcić, pomimo zmęczenia uczysz się, bo zaraz będziesz poddany próbie. Zaraz możesz mieć lepiej lub gorzej. Zobaczcie na te dzieciaki z X factory. Jak oni muszą się nauczyć w te parę tygodni konkursu. Tak samo w YOU CAN DANCE i innych MASTER SZEFACH. Oni muszą się uczyć. Zrób projekt, tak jak ja zrobiłem W SPIRALI i naucz się czegoś.
SZCZĘKI to najlepszy film do nauki bp pan STEVEN posłużył się nie lada precyzją w opowiadaniu filmowym. Jego język filmu w szczękach to reżīserski master-piece. Do dziś filmowcy czerpią z tego filmu wielką naukę. Dlatego macie tutaj trzy piękne tutoriale ze szczęk. Zróbcie projekt, zacznijcie go robić i uczcie się tak jak ja się uczę za każdym razem, kiedy coś robię. W innym momencie jest to tylko miłe oglądanie. Tak jak ten wasz ulubiony film, który ogądacie by się czegoś nauczyć a po 5 minutach zapominacie o tym i oglądacie go tak, jak byście widzieli go pierwszy raz.

The Spielberg Oner - One Scene, One Shot from Tony Zhou on Vimeo.


The Discarded Image: Episode 01 - Jaws (Spielberg, 1975) from 1848 Media on Vimeo.


STEVEN SPIELBERG Shot By Shot from Antonios Papantoniou on Vimeo.

Brak komentarzy: